تلفن تماس : 3231 4526 086 و 0058 855 0912

طراحی سایت

دامین فارسی چیست ؟

دامین فارسی
  چگونه می توانیم  دامین های فارسی  (و سایر زبانهای دنیا) را با پسوندهای  com.  و   net.  و  ایران. و ... ثبت نموده و به سایت خود اختصاص دهیم؟

به عنوان مثال :

com.وب-دیزاین.www


net.دامین-شما.www

ایران.آگهی.www

ایران.وب-دیزاین.www


(دامین های فارسی با پسوندهای com.  و  net.  و name.  و  ws.  و  tv.  و  cc.  و  eu.   و  ایران.   قابل ثبت می باشند و باپسوندهای دیگر هنوز قابل ثبت نیستند.)

مقدمه:

نام دامنه بین المللی (چندزبانه) چیست؟

نامهای دامنه بین المللی (Internationalized Domain Names یا به اختصار IDN) یا نامهای دامنه چندزبانه (Multilingual Domain Names) به نامهایی اشاره میکند که کاراکترهایی غیر از انگلیسی را شامل باشند، و دامنه های فارسی یک نمونه از دامنه های بین المللی (چندزبانه) است.

در 25 سپتامبر 2001 ، ICANN در گزارش تحلیلی صراحتاً اعلام نمود که:

"این مساله مهم است که اینترنت برای استفاده افرادی که از کاراکترهای غیر اسکی ASCII استفاده میکند نیز گشوده شود"

و تاکید نمود:

 ICANN در جلسه مورخ 13 مارس 2001 با تشکیل یک گروه کاری داخلی موافقت نمود، که هدف آنها مشخص کردن تلاشهای انجام شده جهت بین المللی کردن دامنه ها و نتایج این تلاشها و ارائه پیشنهادهای لازم به ICANN باشد. این گروه داخلی (The IDN Working group) به منظور ارائه هر چه بهتر مفاهیم فنی و سیاستگذاری مربوط به بین المللی کردن نامهای دامنه تاسیس گردید.

 

طبق آماری که سازمان ثبت دومین های بین المللی (Internationalized Domain Names) یا IDNs در سال 2002 اعلام نمود:

1.     دو سوم متون در اینترنت به زبان انگلیسی است.

2.     یک سوم کاربران اینترنت با زبان انگلیسی آشنا هستند.

3.     حدود 60% کاربران اینترنت غیر انگلیسی زبان بودند.


بر همین اساس و جهت پاسخگویی به نیاز سایر اقوام سازمان فوق جمله:

هرکسی حق دارد به زبان مادری از اینترنت استفاده نماید را به عنوان شعار خود قرار داده و ثبت کنندگان دامین را ملزم به رعایت استاندارها در حمایت و پشتیبانی از زبانهای مختلف  بوسیله یونی کد نمود که مرورگرهای مختلفی جهت آنها تهیه شده و رایگان در اختیار کاربران قرار گرفته است.

در حال حاضر اکثر ملل با انتخاب دامین به زبان محلی امکان کار با اینترنت را برای اهالی خود فراهم نموده اند در این میان کشورهای آسیای جنوب شرقی (چین ، ژاپن ، کره و..) و اعراب و کشورهای اروپایی پیشگام هستند.

تاکنون تعداد بسیار زیادی دامین به زبان فارسی با پسوند com. و net.  و  (ایران.) در ایران به ثبت رسیده است.

در مورد دومین های متشکل از چند کلمه جهت حفظ زیبایی و خوانایی و همچنین با توجه به عدم امکان استفاده از فاصله در نام دامین ، میان کلمات بجای فاصله خالی از کارکتر (-) استفاده میشود.

و از خصوصیات  دامین  فارسی این است که دارای املا و دیکته منحصر بفرد میباشند در حالیکه در دامین لاتین معمولا از حروف تکراری استفاده میشود این خصوصیت فارسی ارزش و بهای دامین های فارسی را افزایش میدهد.

موتورهای جستجوگر نیز امکان جستجو به زبان های گوناگون را فراهم نموده که کمک بزرگی در رسیدن به این مقصود است.

خیلی از کاربران اینترنت در ایران از Microsoft Internet Explorer استفاده می‌کنند و متاسفانه نسخه های قدیمی تر از Internet Explorer 7 از دامینهای IDN (از جمله دامینهای فارسی) پشتیبانی نمی‌کنند، بنابراین استفاده‌کنندگان یا باید plug-in مناسب نصب کنند و یا از مرورگرهای فایرفاکس وابسته به شرکت Mozilla استفاده کنید، آخرین نسخه این Browser رایگان و  قوی را می توانید از آدرس زیر دانلود نمایید:

http://www.firefox.com

در نرم افزار Mozilla Firefox با تایپ دامین فارسی مورد نظر در آدرس بار و سپس استفاده از کلیدهای (Ctrl+Enter) پسوند com. درج شده و به سایت مورد نظر وارد میشوید.

اگر در طراحی سایت خود میخواهید از دامین فارسی استفاده کنید کافیست با ما تماس بگیرید.

وب دیزاین ارائه خدمات طراحی سایت فروشگاهی، خبری، شرکتی، شخصی، نمونه کار، انجمن گفت و گو، شبکه های اجتماعی، تفریحی و ....

منبع : http://www.asanhost.com/idn

 

چاپ ایمیل

کارشناسان ما در تلگرام به شما مشاوره رایگان میدهند. 

شماره تلگرام : 09383139121

https://telegram.me/w3bdesign

شرکت طراحی سایت وب دیزاین  شرکت طراحی سایت وب دیزاین

ارتباط با ما

08645263231 و 09128550058